Czym się różni HDPE od LDPE?
dodano: 2023-10-09
Folia polietylenowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw przy produkcji opakowań. Ze względu na to, że może być używana do zabezpieczania wielu różnych produktów, istnieje kilka jej odmian. Znaczenie mają nie tylko jej rozmiar, kolor czy grubość, ale przede wszystkim gęstość. To od niej w dużej mierze zależne są właściwości folii i to, w jakich celach może być wykorzystywana. W tym wpisie opisujemy dwa główne typy – wyjaśniamy, czym różni się HDPE od LDPE.
Worki LDPE a HDPE – charakterystyka
LDPE (ang. Low Density Polyethylene – polietylen o małej gęstości) oraz HDPE (ang. High Density Polyethylene – polietylen o dużej gęstości) to folie wytwarzane z etylenu w procesie polimeracji. Poprzez zastosowanie innego ciśnienia cząsteczki inaczej się rozkładają, przez co LDPE ma mniejszą, a HDPE większą gęstość. W ten sposób odmiany te zyskują unikalne właściwości. Obie mogą być poddawane recyklingowi.
Folia LDPE jest elastyczna, miękka w dotyku, błyszcząca i bardziej transparentna. Wykazuje większą podatność na rozerwanie oraz jest odporna na temperatury w przedziale -50°C do 85°C. Łatwo się ją kształtuje, szczególnie po lekkim podgrzaniu. Przy tym jest całkowicie bezwonna i obojętna fizjologicznie. Tylko w niewielkim stopniu przepuszcza gazy i parę wodną. Często jest wykorzystywana np. do pakowania czystej odzieży w pralniach usługowych.
Worki LDPE są bardziej transparentne, elastyczne i wytrzymałe. Bezproblemowo umieszcza się na nich nadruki i zazwyczaj lepiej się prezentują, ponieważ łatwiej jest dobrać kolor (ze względu na neutralne podłoże). Taka folia jest też bardziej termokurczliwa, ponieważ ma niższą temperaturę topnienia. Przez to można dowolnie ją kształtować oraz świetnie sprawdza się np. jako kaptury ochronne (termokurczliwe) nakładane na palety.
Folia HDPE jest bardziej sztywna, szeleszcząca, matowa i mniej przejrzysta (mleczna, zamglona). Jest dość wytrzymała i w mniejszym stopniu rozciągliwa – po przekroczeniu pewnej granicy ulega pęknięciu. Jest odporna na temperatury w przedziale -50°C do 110°C. Wykorzystuje się ją często do pakowania ciepłych artykułów spożywczych, np. pieczywa.
Worki HDPE mogą być cieńsze, mniej elastyczne i bardziej odporne na odkształcenia. Nie są transparentne, przez co osłaniają wnętrze – w niektórych przypadkach może być to pożądana cecha. W pewnych warunkach są również bardziej odporne od LDPE.
Produkcja worków LDPE i HDPE
Jaka wygląda produkcja LDPE i HDPE? Do wytwarzania folii polietylenowej wykorzystuje się wiele maszyn, m.in. do rozdmuchu czy wylewu. Po przygotowaniu materiału na wytłaczarce i ewentualnym nadruku, rolka jest zakładana na specjalne urządzenie. Wtedy worki są odpowiednio docinane, kształtowane oraz uzupełniane o dodatkowe elementy (np. tasiemki do zaciągania). |
W firmie ART już od ponad 30 lat zajmujemy się wytwarzaniem rozmaitych worków i opakowań z LDPE i HDPE. Możemy pochwalić się roczną produkcją na poziomie 20 milionów sztuk. Wykonujemy na zamówienie worki cięte i nawijane na rolce, z rozmaitymi udogodnieniami, m.in. otworami odpowietrzającymi, otworami do zawieszania, euro zawieszką, uchwytami czy tasiemką zaklejającą.
Posiadamy Certyfikat ISO 9001. Przeprowadzamy dokładne kontrole jakości od samego początku produkcji, poprzez wszystkie kolejne etapy, aż po ostateczną oceną właściwości gotowego wyrobu.
Jako profesjonalny producent worków LDPE i HDPE dysponujemy nowoczesnym, zaawansowanym parkiem maszynowym obsługiwanym przez wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę. Wykorzystujemy jedynie najlepsze gatunkowo materiały. W pełni indywidualnie podchodzimy do każdego Klienta – jesteśmy otwarci na różne propozycje oraz proponujemy konkurencyjne ceny. W każdej sytuacji znajdziemy optymalne, najbardziej opłacalne rozwiązanie.
Zastosowanie worków LDPE i HDPE
Folia LDPE ze względu na swoją elastyczność i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne zazwyczaj wykorzystywana do produkcji m.in.:
• worków na gruz,
• torebek foliowych,
• kubków na napoje,
• woreczków strunowych,
• folii ogrodniczych,
• folii termokurczliwych.
Folia HDPE ze względu na swoją większą odporność na działanie środków chemicznych (m.in. kwasów, alkoholi, benzyny czy detergentów) jest wykorzystywana do wytwarzania m.in.:
• pojemników na olej opałowy,
• kanistrów do przechowywania benzyny,
• worków na odpady,
• opakowań na detergenty i środki czystości,
• mocniejszych, jednorazowych reklamówek,
• rur kanalizacyjnych.
W zależności od tego, jakie produkty są potrzebne, pomagamy dobrać najlepszy wariant oraz odpowiednio dostosowujemy jego parametry. Ze względu na nasze wieloletnie doświadczenie oraz wysoką jakość produktów i obsługi klienta jesteśmy jednym z najlepszych producentów worków HDPE i LDPE na rynku. Produkujemy worki w różnych rozmiarach, od 30 mm do 30 m szerokości oraz od 100 mm do nawet 4 metrów długości. W miarę możliwości wykonujemy nadruki w odcieniach z palet RAL i PANTONE. Stosujemy także podstawowe kolory folii, takie jak m.in. niebieski, zielony, biały czy żółty.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą! W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu – z przyjemnością wszystko wyjaśnimy.